Pasakyk atvirai – ar kruopščiai seki savo naudojamos kosmetikos galiojimo laiką? Ar žinai kur reikia žiūrėti, kad sužinoti kiekvieno produkto tinkamą naudoti laiką? Ar kada susimąstei, kad „iš niekur nieko” iškilę spuogeliai ar ašarojančios akys gali būti senos kosmetikos sukeltos pasėkmės? Jei bent į vieną iš šių klausimų atsakei „ne”, kviečiu skaityti toliau.
Aknė, įvairūs kiti bėrimai, stafilokokinės infekcijos, akių uždegimai, miežis voko vidinėje ar išorinėje pusėse – tik pradžia sąrašo problemų, kurias gali sukelti sugedusios kosmetikos naudojimas. Būtent todėl reikia visas rizikas susižeisti sumažinti iki mažiausio procento. Kaip tai padaryti?
Visa kosmetika turi galiojimo laiką
Bet koks kosmetinis produktas ar priemonė turi savo galiojimo laiką – laiką, per kurį turime išnaudoti produktą nuo atidarymo datos. Tada, kada pirmą kartą atidarome produktą ir įleidžiame į jį oro, tas laikas pradeda tiksėti. Skirtingi kosmetikos gaminiai turi skirtingą galiojimo laiką. Visi gamintojai privalo jį nurodyti ant išorinės ar vidinės produkto pakuotės, etiketės. Bendru sutarimu, kosmetikos galiojimo laikas žymimas simboliu – atidarytu indeliu, kurio viduje žymimas skaičius ir raidė M. Skaičius atitinka mėnesių skaičių, o raidė M žymi, kad skaičiuojame būtent mėnesiais (months). Neapsigaukite – ne metais. Kartais šio simbolio nebūna ir galiojimas būna parašytas tiesiog pilna data, tekstu ir kt. Tačiau galiojimas būna visada. Jeigu jo nėra – produktas nėra niekur tikrintas ir nepraėjęs jokios patikros, todėl geriau tokio visai nenaudoti.
Kreminius lūpdažius galima pamirkyti alkoholyje
ir nugremžti viršutinį sluoksnį, kuris liesdavosi prie lūpų.
Kas nutinka kosmetikai, kai praeina nurodytas galiojimo terminas?
Kosmetikos sudėtyje yra sintetinės arba natūralios cheminės medžiagos – konservantai. Ši cheminė medžiaga apsaugo kosmetikos priemones nuo bakterijų dauginimosi, pelėsio augimo, kitų sudėtinių elementų cheminio kitimo ir pan. Tai tarsi visą ingredientų sąrašą surišantis ir išlaikantis ingredientas. Kosmetikai pabaigus galioti, konservantai suyra. Kosmetikos pakuotė tampa puikiu ir labai derlingu dirvožemiu bakterijoms daugintis. Bakterijos, dulkės, odos atplaišos, plaukai – visa tai patenka į kosmetikos buteliukus mums juos atidarant ir uždarant (naudojant). Su pirštais pernešame į kosmetiką nešvarumus, mikrobus ir kitus mikroorganizmus, kurie, savo ruožtu, patekę į kosmetiką ją užkrečia. Kadangi konservantai jau suirę ir jokios apsaugos nebelikę, kosmetikos priemonėje auga ir dauginasi nežinia kas. Ypač tai aktualu kosmetikos induose, kurie yra laikomi vonios kambaryje – šiluma ir drėgmė yra puikios sąlygos bakterijoms daugintis, vystytis ir augti.
Ỹra ne tik konservantai. Palaipsniui yra ir keičiasi ir kitų ingredientų cheminė sudėtis. Makiažo pagrinduose aliejus gali atsiskirti nuo kitų ingredientų – tada susidaro aliejaus sluoksnis ant makiažo pagrindo viršaus. Panašiai nutinka ir su nagų lakais. Sugedusi kosmetika gali nebe taip veikti, kaip prieš pasibaigiant galiojimui – nusilpsta ar sunyksta veikliosios medžiagos. Pakinta kosmetikos kvapas, tekstūra, spalvos. Tai – vieni geriausių indikatorių, kad kosmetika jau nėra saugi ir tinkama naudoti.
Dezinfekcija padės ne visais atvejais
Kai kuriuos kosmetikos produktus galima dezinfekuoti stipriame (>70%) alkoholyje. Taip jie bus apsaugoti nuo bakterijų dauginimosi. Pavyzdžiui,
- kreminius lūpdažius galima pamirkyti alkoholyje ir nugremžti viršutinį sluoksnį, kuris liesdavosi prie lūpų;
- kompaktines pudras, bronzerius, skaistalus, akių šešėlius ir kt. sausus presuotus kosmetikos gaminius galima nupurkšti stipraus alkoholio dulksna. Dažnai plaudama kosmetikos šepetėlius taip pat gali sumažinti kosmetikos užkrėtimą nešvarumais ir mikroorganizmais.
Tačiau dezinfekuoti nepavyks skystų lūpdažių, kremų, serumų, makiažo pagrindų ir kitų skystų produktų, blakstienų tušo, akių pravedimo ir kt. Taigi, dezinfekuoti galime tik labai mažą dalį aplamai naudojamų kosmetikos produktų.
Tai kokios gi tos pasėkmės?
Įrašo pradžioje minėjau kelis dalykus, kurie gali nutikti, pakartotinai naudojant jau sugedusią kosmetiką. Žinoma, kai kurie žodžiai nieko nesako ir aplamai – ar žodžiai kada nors daro tokią stiprią įtaką, stipresnę nei vaizdai? Kai kada tikrai taip, bet žodis, sustiprintas vaizdu – jau kitas reikalas, dėl to mes taip labai visi mylime kiną, ar ne? Noriu parodyti kelias nuotraukas pasėkmių, kurios gali nutikti nepaisant kosmetikos galiojimo ir tęsiant jos naudojimą po termino suėjimo.
Kaip jau ir sakiau, tai tik keletas scenarijų, kas gali nutikti. Neatmeskime ir odos sujautrėjimo, paraudimo, pleiskanojimo, perštėjimo. Gali atsirasti poodiniai bėrimai, suragėti odos tekstūra, oda gali imti luptis, trūkinėti. Taip pat oda gali kaisti/šalti (nors prieš tai nieko panašaus nejutote naudodami tą patį produktą);
Nuo sugedusios kosmetikos gali perštėti akys, ašaroti, tinti. Yra pasitaikę ir rimtesnių akių uždegimų, kuomet suprastėja regėjimas arba jis visai prarandamas.
Nešvarumai kaupiasi ne tik mūsų naudojamoje kosmetikoje, bet ir įrankiuose: makiažo šepetėliuose, kempinėlėse, blakstienų rietikliuose ir pan. Jei esi smalsi, kviečiu pasižiūrėti nejaukiai smagų video – mergina su mikroskopu žiūri į senus kosmetikos produktus. Pasirodo, ant klijuojamų blakstienų yra katės plaukų, o ant makiažo kempinėlės (beauty blender) – pūkų nuo pagalvės. Video rasi čia:
Taigi visa tai, kas patenka į kosmetiką gali sureaguoti ir susidaryti nepageidaujamos cheminės reakcijos, kurios, patekę ant odos, akių ar į burną gali pridaryti žalos, sutrikdyti sveikatą. Tam, kad to išvengti, paprasčiausiai reikia ilgam neužlaikyti kosmetikos jau su pasibaigusiu galiojimu. O kad laiku su ja atsisveikintum, kosmetikos galiojimą reikia sekti.
Lengvas galiojimo sekimo būdas
Žinoma, prisiminti kada atidarei vieną ar kitą kosmetikos produktą ir kiek jam laiko dar liko prisiminti yra sudėtinga. Sugalvojau paprastą konceptą tam padaryti – lipdukai, kurie padės indikuoti galiojmą ir neužims nei laiko, nei pastangų. Mano sukurti lipdukai limpa prie bet kokio kosmetikos pakuotės paviršiaus – plastikinio, stiklinio, popierinio ir pan. Atidarius produktą užtenka tiesiog pasižiūrėti galiojimo simbolį (kurį minėjau įrašo pradžioje), pasižiūrėti į kalendorių, apskaičiuoti paskutinį mėnesį, kada produktas dar bus saugus ir užrašyti ant lipduko tam skirtose tuščiose vietose. Tada užklijuoti lipduką ant kosmetikos produkto ir darbas baigtas. Tai užtruks mažiau nei minutę, o riziką panaudoti apkrėstą kosmetiką sumažinsite iki minimumo.
Lipdukai kosmetikos galiojimui žymėti ir sekti
Pirmieji pirkėjai gauna MANOritualai.lt hialurono serumo mėginuką dovanų!