Kai aistra išblėsta: patarimai ilgalaikiams santykiams

PARTNERIŲ turinys*
*tai yra partnerių reklaminis turinys, už kurio turinį ir skelbiamą informaciją Influx neprisiima jokios atsakomybės

Sakoma, kad meilė yra ugningas ir aistringas jausmas. Tačiau laikui bėgant šis pradinis užsidegimas dažnai susilpnėja ir virsta pastovia bei ištverminga liepsna. Nors naujos meilės euforija jaudina, būtina suprasti, kad vien aistra negali palaikyti ilgalaikių santykių. Kai medaus mėnesio fazė baigiasi, poros gali susidurti su iššūkiu, kaip išlaikyti visavertį ryšį.

Aistros prigimtis

Aistrą dažnai kursto fizinės traukos, naujumo ir emocinio intensyvumo derinys. Smegenys, veikiamos tokių neuromediatorių kaip dopaminas ir oksitocinas, maudosi maloniame kokteilyje, sukeliančiame euforijos bei ryšio jausmus. Tokie autoriai ir tyrėjai kaip Helen Fisher knygoje Why We Love: The Nature and Chemistry of Romantic Love aiškina neurocheminį romantiško susižavėjimo pagrindą, pastebėdami, kaip evoliucija mus privertė ieškoti partnerių, kad užtikrintume savo rūšies išlikimą.

Ankstyvasis santykių etapas, neretai vadinamas medaus mėnesio faze, primena nuostabų pasivažinėjimą amerikietiškais kalneliais, kai patiriama euforija ir palaima. Šiuo laikotarpiu poros gali jausti beveik nuolatinį norą būti kartu, su dideliu entuziazmu tyrinėti vienas kito interesus ir pomėgius. Tačiau šis intensyvus emocinis pakilimas yra laikinas. Tyrimai, tarp jų ir daktarės Donatellos Marazziti, parodė, kad pradinis euforijos antplūdis paprastai trunka nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Smegenų chemijai išsilyginus, poros gali pajusti jausmų pokyčius, o kai kurie šį pokytį gali interpretuoti kaip meilės praradimą ar nesuderinamumą.

Nors šie pokyčiai gali kelti nerimą, būtina pripažinti, kad tai natūrali santykių raidos dalis. Svaiginantys ankstyvosios meilės jausmai paprastai užleidžia vietą stabilesniam ir gilesniam ryšiui. Šį perėjimą gražiai aprašo autorius Davidas Schnarchas knygoje Passionate Marriage: Keeping Love and Intimacy Alive in Committed Relationships, kurioje jis pateikia emocinio sąstingio sąvoką. D. Schnarchas aiškina, kad susidūrimas su iššūkiais ir jų įveikimas kartu gali sukurti gilesnį emocinį artumą, galiausiai skatinanti ilgalaikę meilę.

 

Bendravimo ir emocinio artumo svarba

Atviras ir sąžiningas bendravimas yra bet kokių sėkmingų santykių pagrindas. Kai nuslūgsta pradinė aistra, poros turi aktyviai įsitraukti į pokalbius apie savo troškimus, baimes, svajones ir rūpesčius. Partneriai turi išmokti, kaip veiksmingai išreikšti savo poreikius, kartu būdami imlūs ir empatiški antrosios pusės jausmams. Garsus porų terapeutas daktaras Johnas Gottmanas, atlikęs tyrimus Gotmano institute, nustatė bendravimo modelius, pagal kuriuos galima nuspėti santykių sėkmę arba nesėkmę. Anot jo, aktyviai klausydamosi ir įvertindamos vienas kito emocijas, poros gali sustiprinti savo emocinį ryšį ir sukurti tvirtą pagrindą savo santykiams klestėti.

Čia svarbus ir emocinis artumas – tai gebėjimas būti pažeidžiamam ir atviram su partneriu, dalytis slapčiausiomis mintimis bei jausmais nebijant, kad Jus pasmerks. Šis intymumo lygis sukuria gilų ryšio, pasitikėjimo ir supratimo jausmą. Norėdamos išsiugdyti emocinį intymumą, poros turi aktyviai stengtis sukurti saugią erdvę vienas kitam išreikšti save. Tai apima vienas kito emocijų patvirtinimą ir empatijos rodymą sunkumų metu. Bestselerių autorė daktarė Brené Brown savo knygoje The Power of Vulnerability: Teachings on Authenticity, Connection, and Courage pabrėžia pažeidžiamumo svarbą kuriant tvirtus santykius, teigdama, kad tai yra meilės, priklausymo, džiaugsmo, drąsos, empatijos ir kūrybiškumo gimimo vieta.

 

Romantika iš naujo

Poros, kai pradinis aistros sūkurys atslūgsta, gali nuspręsti, kad naudinga iš naujo atrasti romantiką, jog kibirkštis išliktų. Tai nebūtinai reiškia didelius gestus ar brangias dovanas, bet veikiau mažus, apgalvotus veiksmus, parodančius, kad partneriui rūpi. Tai gali būti paprasčiausias meilės laiškelių palikimas, netikėtų pasimatymų planavimas arba bendra veikla, vėl įžiebianti nuotykių ir linksmybių jausmą. Dr. Gary Chapmanas knygoje Penkios meilės kalbos nagrinėja mintį, kad žmonės turi skirtingus meilės išreiškimo ir priėmimo būdus – tai palaikymo žodžiai, kokybiškas laikas kartu, paslaugos, fizinis prisilietimas ir dovanos. Suprasdami savo partnerio meilės kalbą ir ją pritaikydami, galite smarkiai sustiprinti emocinį ryšį bei intymumą.

Ypač verta teikti pirmenybę kokybiškam laikui su partneriu. Dr. Lauros V. Machios tyrimai pabrėžia bendrų patirčių svarbą santykiuose. Užsiėmimas bendra veikla skatina tarpusavio ryšį, kuria naujus prisiminimus ir stiprina emocinį artumą. Nesvarbu, ar kartu gamintumėte maistą, ar eitumėte pasivaikščioti, ar imtumėtės hobio, skirti laiko vienas kitam yra būtina norint išlaikyti ilgalaikius santykius.

 

Gerbkite asmeninę erdvę

Ne mažiau svarbu gerbti vienas kito asmeninę erdvę. Kiekvienam partneriui reikia laiko ir laisvės užsiimti individualiais interesais bei pomėgiais. Išlaikyti savasties bei tapatybės jausmą už santykių ribų yra sveika ir prisideda prie asmeninio augimo. Psichologė daktarė Esthera Perel savo knygoje Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence aptaria autonomijos ir nepriklausomybės išlaikymo santykiuose svarbą. Pagal daktarę, suteikdamos erdvės asmeniniam tobulėjimui, poros gali išvengti dusinimo jausmo ir puoselėti abipusės pagarbos jausmą.

 

Kartu įveikite audras

Jokie santykiai nėra apsaugoti nuo iššūkių ir konfliktų. Tai, kaip poros įveikia sunkius laikus, gali turėti didelės įtakos jų meilės ilgaamžiškumui. Užuot vengus ar slopinus konfliktus, derėtų juos spręsti atvirai ir konstruktyviai. Dr. Julie Gottman, viena iš Gotmano instituto įkūrėjų, pabrėžia emocinio nusiteikimo reikšmę konfliktų metu. Suprasdamos ir įsijausdamos į vienas kito emocijas, poros gali drauge ieškoti sprendimų ir stiprėti ištikus nelaimei.

 

Fizinio artumo vaidmuo

Fizinis artumas yra itin svarbus bet kokių romantiškų santykių aspektas. Nors laikui bėgant aistros intensyvumas gali natūraliai mažėti, tai nereiškia, kad fizinis intymumas turėtų išblėsti. Poros ir toliau turi teikti pirmenybę fiziniam ryšiui bei jį puoselėti. Tai gali būti naujų dalykų išbandymas miegamajame, fantazijų tyrinėjimas arba sekso žaisliukų, tokių kaip vibruojantys penio žiedai, naudojimas, siekiant suteikti santykiams jaudulio ir naujumo – paspauskite ant nuotraukos, kad atrastumėte platų žaisliukų suaugusiems asortimentą. Atviras norų ir pageidavimų aptarimas gali padėti išlaikyti ryškiai degančią fizinio artumo liepsną.

Nors pradinė aistra santykiuose gali išblėsti, meilės kelionė toli gražu nesibaigia. Suprasdamos aistros prigimtį, priimdamos besikeičiančią santykių dinamiką ir aktyviai dirbdamos ties bendravimu bei emociniu artumu, poros gali sukurti ilgalaikį ir visavertį ryšį. Atminkite, kad meilė yra kelionė, su kiekviena diena galinti tapti vis gilesnė ir prasmingesnė.

PARTNERIŲ turinys*
*tai yra partnerių reklaminis turinys, už kurio turinį ir skelbiamą informaciją Influx neprisiima jokios atsakomybės
Reklama:
DAUGIAU STRAIPSNIŲ:
SKAITOMIAUSI:
Reklama: